Markadoktoru Röportaj

Haber

TURİZM YATIRIMCILARINA TAVSİYE

TÜRSAB Heyetinin Makam ve İlimizi Ziyareti

Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN'ın Başkanlığında Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve İşadamı Hasan GÜRSOY arasında Nasrullah Camiinin onarım protokolü imzalandı. Kastamonu Örnek İl, Gelinecek, Gelindiğinde de Rahat Edilecek Bir Kent.

TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY ve heyeti, KAS-KON Genel Başkanı Hüseyin Selami ÇELEBİOĞLU, İş Adamı Hasan GÜRSOY 02.08.2014 tarihinde Valimiz Sayın ŞehmusGÜNAYDIN'ı Makamında ziyaret ettiler.

Ziyarete Milletvekili Mustafa Gökhan GÜLŞEN, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Ak Parti İl Genel Meclis Başkanı Mustafa KAYIKÇI, TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY ve heyeti, KAS-KON Genel Sekreteri Selami ÇELEBİOĞLU, İş Adamı Hasan GÜRSOY, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk ARSLAN, Kamu Kurum Amirleri ve Sivil Toplum kuruluşları katıldı.

Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN yaptığı konuşmasında; "Ben TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY'u ve değerli hemşerimiz Hasan GÜRSOY beyin bir araya gelmesi, Kastamonu için çok ciddi bir şans olacak.

Turizm işi sabır işidir, sonuç almakta sabır işidir, tohumu ekeceğiz ondan sonra ürünü hasat edinceye kadar beklemeyeceğiz tekrar çalışmaya devam edeceğiz. Tanıtım, yani Kastamonulu herkesin, her kurumun, söyleşilerde, panellerde mutlaka sarımsağıdır, pastırmasıdır, mantarıdır, doğal güzellikleridir, coğrafyasıdır bunların dile getirilmesi lazım.

Turizm işte böyle bir şey. Tabi Başkanımız bize çok değerli katkılar veriyor, verecek ve özellikle eylül ayında Japonya'da yapılacak olan Jata fuarında biz Kastamonu standı açıyoruz. Sayın Başkanımız Kastamonu'yu Japonya'ya götürmede ciddi katkılar veriyor, ben huzurunuzda Başkanıma ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etmek istiyorum. Jatafuarıda Kastamonu için önemli bir fuar olacak. Çünkü biz oraya Dünya Kültür Mirası listesine giren Mahmutbey Caminin maketini yaparak gideceğiz. Biliyorsunuz turizmde Dünya Kültür Mirası listesi önemldir. Seyahat acenteleri seyyahlar bu listelere bakarak turlarını organize ederler veya gezi programlarını organize ederler. Biz bu avantajımızı da Kastamonu lehine kullanmak için bütün kuruluşlarla, hem Kastamonu'daki kuruluşlarla hem de bu işi yapan Ülkemizdeki diğer kuruluşlarla iş birliğine ağırlık veriyoruz ve inşallah kısa sürede bunun meyvelerini toplamaya çalışacağız.

Kastamonu'ya gelen yerli yabancı turist sayısında her geçen gün artış oluyor. 2008 yılı ile 2013 yılını mukayese ettiğimiz zaman 150 binlerden 450 binlere geldik. Şimdi bunu daha da arttırmanın peşindeyiz. Bu konuda çok değerli Başkanımızın katkıları bize çok güç veriyor, yol gösteriyor bu çalışmalarının sonucu çok kısa sürede alınmasa da orta vade de sonuçları çok iyi olacak, Ziyaretleri için Sayın Başkanımıza, değerli heyetine, değerli hemşerimiz Hasan Beye ve Hasan beyin burada yapacağı Nasrullah Camiinin Restorasyon işi de çok önemli onu da buradan ifade etmek istiyorum. Gerçekten bu beklenen, özlenen restorasyon bittiği zaman bizim Kastamonu'nun en önemli simgelerinden olan Nasrullah Cami restore edilmiş olacak ve hak ettiğine de kavuşmuş olacak diye düşünüyorum" dedi.

TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY yaptığı konuşmasında; "Ben Sayın Valime bizi davet ettikleri için teşekkür ederim. Elimizden geldiği kadar hak ettiği, yiyecek bakımından, yeşil bakımından, korunması bakımından Kastamonu örnek, örnek olduğu kadar gelinecek, gelindiğinde de rahat edilecek bir kent. Ben hem Kastamonu halkına teşekkür ederim, turizme göstermiş oldukları yakınlık, ilgi için teşekkür ediyorum" dedi.

Ziyaret sonunda Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN tarafından TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY'a ve İş Adamı Hasan GÜRSOY'a Kastamonu'ya özgü ürünlerin bulunduğu hediye sepeti hediye edildi. Programın devamında Valimiz Sayın ŞehmusGÜNAYDIN'ın Başkanlığında Nasrullah Camiinin onarım protokolü imzalandı.

Program Taşköprü Belediye Başkanlığı ziyaretinin ardından Pompeiopolis Antik Kentindeki bulunan yapıların ve kazıların yerinde incelenmesi ile devam etti.

İncelemeye Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN, TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY ve heyeti, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin ARSLAN, Taşköprü Kaymakamı Ali YILMAZ, Kamu Kurum Amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı.

Kazı başkanı ve Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife SUMMERER tarafından bulunan yapıtlar ve yapılan kazılar hakkında Vali GÜNAYDIN ve diğer protokol üyelerine bilgiler verdi.