Markadoktoru Röportaj

Haber

DÜNYA MARKASI OLMAK İÇİN YURTDIŞI TESCİLİ ŞART

Dünya markası olmak için yurt dışı tescili şart

7 Kasım'da ilk kez Crowne Plaza'da gerçekleşen 'Turizm'de Marka Olmak' adlı seminerde sektörün önde gelen iş adamları ve marka doktorları bir araya geldi.

Turizm'de Marka Olmak adlı seminer 7 Kasım'da ilk kez Crowne Plaza'da gerçekleştirildi. Türkiye'nin marka ülke olabilmesi ve daha çok turist çekebilmesi için neler yapılabileceği konusunda fikirlerini paylaşan sektörün önde gelen iş adamları sektörün tüm sorunlarına cevap bulmak için bir araya geldi.

Türkiye'nin marka doktoru olarak bilinen Gürkan Boztepe'nin düzenlediği seminer 2 panelden oluştu. İlk panelde Türkiye nasıl bir dünya markası olur? Turizmde nasıl marka olunur? Sorularına yanıtlar arandı. Moderatörlüğünü Saffron Marka Danışmanlığı, Türkiye Başkanı Turgay Adıyaman'ın yaptığı Ala Turca Marka Panelinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Bütçe ve İdari İşler Daire Başkanı Alper Özkan, Dünyagöz Genel Müdür Yardımcısı ve İcra kurulu Üyesi Selin Selda Yıldırım Peker, Simit Sarayı Yön. Kur. Bşk. Haluk Okutur ve Yeni Biyer Tasarım ve Prodüksiyon Kurucu Ortağı Murat Başoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı ilk oturum Türkiye'nin önde gelen şirketlerinin nasıl dünya markası olabileceğini ve sektörün ilerlemesi konusundaki fikirlerini paylaştılar.

Turizm'de Marka Olmanın Yolu Adres Patent'ten Geçiyor

Seminerin ikinci oturumu böyle bir organizasyonun oluşmasına öncülük eden Türkiye'nin Marka Doktoru Gürkan Boztepe'nin moderatörlüğünde gerçekleşti. Konusunun Türkiye'de markalaşmak olarak belirlendiği ikinci oturumda Crowne Plaza Harbiye Genel Müdürü Önder Dinler, Adres Patent Marka ve Patent vekili Arzu Ceylan, TÜRSAB Sağlık Komite Başkanı Ayşenur Ergülşen ve Yiyecek ve İçecek Danışmanı Osman Serim'in konuşmacı olarak katıldı. Oturumda tartışılan iki önemli konu sağlık sektörünün canlandırılması ve marka tescilinin oldu.

Adres Patent'in Marka ve Patent vekili Arzu Ceylan, turizmcilerin ilk adımlarının tescil korumasından geçtiğinin altını çizdi. Dünya markası olmak isteyen her turizmcimizin olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmaması için mutlaka yurtdışı tescili alması gerektiğini belirten Arzu Ceylan, Adres Patent'in tüm danışmanlık hizmetlerini anlatarak tescil konusunda tüm bilinmeyenleri ve sektörün önde gelen iş adamlarının tüm sorunu cevapladı.