Makale

MIAMI-ÇEŞME/İSTANBUL-NEWYORK HATTI

Miami-Çeşme ve İstanbul-Newyork Hattı

Evet nerede kalmıştık , Amerika Türkiye kıyaslamaları değil mi?

  • 1- Amerika'daki tüm Türk vatandaşlarımızın dileği Türkiye'ye dönmek.
  • 2- Türkiye'deki tüm Türk vatandaşlarımız Amerika'da yaşam standartlarına hayran (adamlar yapıyor durumunda)
  • 3- Ev-araba-aylık maaş gibi konular Amerika'da çözümlenmiş. İşsiz bile olsan hayatın garantide o yüzden Amerika'daki arkadaşlar farklı konulara konsantre olabiliyorlar.
  • 4- Amerika'da yaşayan Türklerin en önemli konusu vatandaşlık ve bu konu her geçen gün önem arz etmekte.
  • 5- Özellikle Florida'da yollar 5 şerit olduğundan ve çoğunlukla kanallardaki her evin önünde 150 milyon Usd lık yat olduğundan ülkemizden giden her Türkün moralinin bozulması çok normal. Ama insanın lükse alışması 7 gün. Fakirliğe alışması 21 günmüş.

6- Amerika'da Amerikalı insanlar Türklere göre daha yavaş algılıyor. Pratik zeka maalesef yok. Bize en yakın milletler İspanyol–İtalyan-Brezilya -Meksika-Yunan ardından Hintliler geliyor. Zaten orada pek Amerikalı görülemiyor. Hele Newyork maşallah 7 düvel orayı mesken etmiş.

NY'da Görmeden Ölme mekanları

Newyork'da kardeşim Selim (Didem Uzel'in eşi) desteği ile yine harikalar yarattık. Soho'da Balhtazar'da akşam yemeği yemeden Ölme- Broadway'de Jerseyboys Müzikalini görmeden Ölme -57.caddede de 99 Cente Pizza yemeden Ölme

Erkeksen 53.caddede Private eyes Gentelmans Club'ı görmeden Ölme..
Üzeri açık otobüsle şehir turu atmadan ve köprüde fotoğraf çektirmeden ölme
Yeşile duyarlı isen Central Park'da çimlere yatmadan Ölme
Doğayı ve yemeği seviyorsan Boat House'da göle bakarak güzel yemek yemeden ölme
Nj'de bahçeli evleri görmeden NY'a geldim sanma

Tribeca'da etkinliklere katılmadan sakın ölme
Bayansan Macy's bayan reyonlarında kendini kaptırmadan ölme
5 Napkın'da hamburger yemeden
NJ'de Red Robin'de Gourmet hamburger yemeden
Brooklyn Dinner'da kahvaltı yapmadan
Times meydanda 154 west'de Bond45'de İtalyan yemeği yemeden sakın ölme…

Gelelim Miami'ye. Öncelikle kalacaksanız Miami merkezde değil de Fortlauderdale veya Boca'da kalacaksanız. Niye mi? Merkez olmuş bizim Marmaris. Bakın Bodrum demiyorum. Marmaris'de nasıl binalar tüm doğayı bozmuş, Miami merkezde aynı format. Kumsal güzel ama bizim Çeşme kumsalımız daha güzel. Miami Fourlaudedale Hilton'da Zeynep diye fırlama bir Türk kızımız var. Ülkemizde Koç Lisesi ve Robert Koleji üzeri Boğaziçi sonrası orada Müdür yardımcılığı görevine yükselmiş. Aileden otelci olduğundan hizmet sektöründe uzman olduğu her halinden belli.Orada Zeynep Dinçer dediniz mi akan sular duruyor. Herkes O'nun emrinde. Biz tesadüfen orada öğrendik. Ama ne yaman hem e odayı Upgreade etti. Daha güzel bir oda verdi ve her konuda hızlıca yardımcı oldu. Orada her şey düzene bağlı olduğundan zeki insan sorunu var ama Zeynep lep demeden leplebi. Bu tip insanlar Türkiye'nin yüz akı hepimiz gurur duymalıyız. Bu arada yardımcısı Andaç Yıldırım'da bizim gurur kaynağımız. Andaç'da orada olmuş Andy ama gerçek bir Türk. Ama tüm işler O'nda bitiyor. Helal olsun Türklere tüm Hilton'u onlar çeviriyor.

Bu arada yılların Turizmcisi Şükrü kardeşim oradaki tüm değerli organizasyonu ve bizi ağırlaması için tekrar teşekkürler. Gerçi oradaki Zencilerle arası iyi değil ama olsun. Amerikalı Zenciler zamanla Şükrü'ye alışacaktır.

Bu arada bilmiyorum biliyor musunuz ama Amerikan Vatandaşı olmak hala en trend konu haftada 10 Türk aile orada doğuma gidiyormuş (sadece Miami'de bir hastaneye) önümüzdeki dönemde bu sayı katlanarak artacağı çok belli Çünkü doğum kredisi ile Denizbank–iletişim uzmanı Turkcell vb. kurumlarda işe el atmış. Özellikle İstanbul ve Anadolu sosyetesi haricinde çocuklarına en iyi hediye olarak vatandaşlığı gören aileler 20 bin Usd'den başlayan fiyatlarla çocuklarını burada doğurmaya devam ediyorlar.

Bu arada restaurant ve otopark fiyat kıyaslamalarını atlamamak lazım Miami Fortlauderdal Cheseecake Factory yanı otopark süresiz 5 Usd. Nişantaşı Abdi İpekçi Louis Vuitton yanı 2 saat 25 TL

Kalın sağlıcakla..

Markadoktoru Röportaj