Markadoktoru Röportaj

Makale

MARKADOKTORU VE MARKA MEKANLAR

Markadoktoru ve Marka Mekanlar

Vasfi ağabeyin duayenliğinden yıllardır Lezzet markasını yaratıp Türkiye de gıda sektöründe popular yaptığı için artık yan yana olacağız. Kendisinden öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanarak sizlere buradan sesleneceğim.

Neden Marka Doktoru çünkü Türkiye de Marka olmak kavramını algılayan kişi ve Mekan sayısı hala çok az. Mekan sahipleri bir hevesle ben açtım oldu sonra da kapadık gitti formatında ilerlemekte.

Vasfi Pakman bu işe yarım asır vermiş tecrübe timsali.

Benim yazılarımda dikkat edeceğim konular; FARK GETİREN Mekanlar Marka olmak isteyenler ve RESTORANT KURMAK İsteyen yatırımcılar (veya markasını satmak isteyenler) üzerine olacak.

Neden mi? Türkiye fotoğrafına iyi bakmak lazım. Türkiye de artan trendler ve birbirinin aynısını yapmayanlar marka olacak İşletme konusunda Profesyonel yardım alabilecek vizyona sahip olan yurtdışını ve rakiplerini iyi takip eden Sosyal medya ve iletişimin her alanında organize olanlar başarılı olacak.

Marka bir vaad dir. Neyi vaad ediyorsunuz neyi farklı sunuyorsunuz.

Butik mi yoksa Franchise sistemi ile mi yapılanıyorsunuz. Ufrad vb üyelikleriniz ne alemde -Ahçınız kim ve nerden tedarikçileriniz kim -Mutfak firmanızdan -Tencereyi aldığınız adrese kadar doğru kurumlarlamı muhatapsınız -Eğitimli garsonlarınız var mı? Lokasayon seçimleri neye göre yapılmakta -gibi pek çok soruya buradan yanıtlar vereceğiz.

Farklı mekanlar konusunda ilk öğreneğimiz Soho Baltazar. 2 akşam önce akşam Newyork Soho da da çok eğlenceli bir gece geçirdim. Yemek esnasında bu kadar nitelikli hizmet alacağım aklıma gelmezdi. Manzara Yok -Kıyafet ve takılarla hava atmak yok ama süper, canlı müzik ve tadı damağımızda yemekler var. Yedikten sonra ne yediğinizi tahmin ettiğiniz ve Ego ları kapıda bırakarak girdiğiniz farklı bir mekan var. Hiç tanımadığımız kişilerle kurulan dostluklarımız var.

Buna benzer çalışma Newyork da mevcut. Newyork taki 6 katlı 1935 yılında yaşanan ve maskeli misafirlere sunulan canlı tiyatral aksiyonu ve artık benzeri kurumsal organizasyonların Galata da nasıl başladığını ve merak ve karanlıkta yemek ile tarihi süpriz hangi binalarda yapıldığını diğer yazılarımızda bilgilendireceğim. (Burayı bana Didem Uzel ve eşi Selim tavsiye etti.)

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da Eşiniz ve çocuğunuz ile içkisiz gidebileceğiniz Huzurlu mekanlar.

Bu konuda her yazımda size Sadece İstanbul değil anadolu dan özel mekanlar hakkında bilgi vereceğim.

Burada Markayım veya Marka olma yolundayım ama sesimi duyuramıyorum diyen herkese köşemiz açık -size kdokunmamız yeterli.