Markadoktoru Röportaj

Makale

MARKA DOKTORU VE FARKLI MEKANLAR

Markadoktoru ve Farkli Mekanlar

Kenan ağabey ile duayenliğinde yıllardır Gecce ve Kenan Erçetingöz markasını yaratıp Türkiye'de sektöründe bir numara yaptığı için artık yan yana olacağız. Kendisinden öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanarak sizlere buradan sesleneceğim.

Neden Marka Doktoru? Çünkü; Türkiye'de Marka olmak kavramını algılayan kişi ve mekan sayısı hala çok az. Mekan sahipleri bir hevesle; ''Ben açtım oldu. Sonra da kapattık gitti'' formatında ilerlemekte.

Kenan Erçetingöz'ü bu işe yarım asır vermiş biri olarak her dinlediğimde ''Ne kadar çalışkan'' diyorum. Gül Hanım gibi bir şansı olması çok önemli ama o şansı yaratmak için de vizyon gerekmekte.

Patagonya'ya yemek tatmaya giden kaç gurme tanıyorsunuz? THY'de mekanınızı dünyaya tanıtabilecek kim var?

Benim yazılarımda dikkat edeceğim konular; 'Fark Getiren Mekanlar' ve 'Muhafazakar Mekanlar' üzerine olacak.

Neden mi? Türkiye fotoğrafına iyi bakmak lazım. Türkiye'de artan trendler ve birbirinin aynısını yapmayanlar marka olacak işletme konusunda profesyonel yardım alabilecek vizyona sahip olan yurt dışını ve rakiplerini iyi takip eden, sosyal medya ve iletişimin her alanında organize olanlar başarılı olacak.

Marka bir vaattir. Neyi vaadediyorsunuz? Neyi farklı sunuyorsunuz?

Butik mi, yoksa franchise sistemi ile mi yapılanıyorsunuz? Aşçınız kim ve nereden? Tedarikçileriniz kim? Mutfak firmanızdan, unu aldığınız adrese kadar doğru kurumlarla mı muhatapsınız? Eğitimli garsonlarınız var mı? Lokasyon seçimleri neye göre yapılmakta? gibi pek çok soruya buradan yanıtlar vereceğiz.

Farklı mekanlar konusunda ilk örneğimiz; Karanlıkta Yemek. Dün akşam Galata'da çok eğlenceli bir gecce geçirdim. Yemek esnasında diğer duyularımızı bu kadar kullanacağım aklıma gelmezdi. Manzara yok. Kıyafet ve takılarla hava atmak yok ama süper, canlı müzik ve tadı damağımızda yemekler var. Yedikten sonra ne yediğinizi tahmin ettiğiniz, egoları ve cep telefonlarınızı kapıda bırakarak girdiğiniz farklı bir mekan var. Hiç tanımadığımız kişilerle kurulan dostluklarımız var. Ne giydiğiniz değil, kokunuz veya sesiniz önemli.

Buna benzer bir çalışma Newyork'da mevcut. Newyork'daki altı katlı 1935 yılında yaşanan ve maskeli misafirlere sunulan canlı tiyatro aksiyonunu ve artık benzeri kurumsal organizasyonların Galata'da nasıl başladığını, karanlıkta yemek ile tarihi süprizin hangi binalarda yapıldığını diğer yazılarımda bahsedeceğim . (Burayı bana Didem Uzel ve eşi Selim tavsiye etti.)

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da eşiniz ve çocuğunuz ile içkisiz gidebileceğiniz huzurlu mekanlar.

Bu konuda ise her yazımda size sadece İstanbul değil Anadolu'dan da özel mekanlar hakkında bilgi vereceğim.

Burada ''Markayım'' veya ''Marka olma yolundayım ama sesimi duyuramıyorum'' diyen herkese köşemiz açık. Kenan ağabey ile size dokunmamız yeterli.