Markadoktoru Röportaj

Makale

ÇEŞME VE KARA YAZI

Bu yazıyı ; Soma Faciası ve ardından yasanan, Türkiye'nin üzerine cöken kara bulutların üzerimizden dagılması ümidiyle yazıyorum.

Evet gecce eğlence hayatının damarını tutan en önemli kurum ama Türkiye'nin şu anda eğlence dünyasına bakacak hali var mı? Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor. Bakıyorum pozitif neşeli Kenan ağabey bile karamsar. Gül Hanım'ın morali bozuk. Tüm ekip arkadaşlarımızda moral bozukluğu. Şu an yazı yazarken madenlerin sahibi basın açıklaması yapıyor. Belki görebileceğimiz en zor basın toplantısı.

Dün Kenan Ağabey ile ülkemize ciddi yatırımlar yapan Azeri bir iş adamı ile toplantıdaydık. Azeri iş adamı da karamsar ülkede yaptığı yatırımların karşılığını alamadığını ve ciddi bir zararda olduğunu belirtti. Bize ne yapılabileceğini danıştı. Burada ülke olarak dikkat edilmesi gereken MORAL sanırım.

Bugün ise 19 Mayıs'ı kutluyoruz ama buruk. Maden içindeki vefat eden gençlerin bayramını kutlamak arzusundayız ama olamıyor. Moralimizi dik tutarak üzerimize çöken buluttan sıyrılarak aşağıdaki konularla biraz olsun nefes alalım istiyorum.

Biliyorsunuz artık Bodrum-Çeşme havaları başlıyor. Size Çeşme Alaçatı ve İzmir bölgesinden genel bilgiler aktaracağım. Instagram'a baktığımda eskiden Nuri Ertan ailesinin Turunç bahçeleri olan Ayayaorgi koyunda Selim kardeşimizin Sole Mare'si, Mehmet Özöner kardeşimizin Marakesh mekanlarının tüm hızıyla aksiyon aldığını görüyoruz. ''İzmir de ne yenir?'' den başlayıp bu sene ''Çeşme'de ne yenir?''i anlatacağım. Artık GECCE olarak Çeşme-İzmir-Alaçatı hattında olacağız. O yüzden bu yazılarımı kaçırmayın.

İzmir de konu pastane tatlı ise mekan tabi ki Reyhan Pastanesi ve Bravo Pastanesi. Reyhan'ın patronları çok çalışkan doğma büyüme Alsancaklı olan aile aslen Karadenizli. Rukiye Reyhan ve Ali Bey'i kasada görebilirsiniz. Hep de güler yüzlü ve yazın Limonatasını ikram etmeden bırakmaz. Kordonda Balık yenecekse mekan yıllardan beri klasik olan yer Deniz Restaurant. Ercan ve babası burada hep kaliteli hizmeti taze balığı ve kurumsal çalışmayı sadece İzmirlilere değil, tüm yabancı şirket misafirlerine ve İstanbul'dan yolu düşen tüm dostlara profesyonelliklerini gösterdiler.

Tatlılar Antep'ten İmam Çağdaş'tan geliyor. Aynı Nusret formatı. Manzara da cabası. Otobana girmeden bayanlar Agora Avm'yi dolaşmayı unutmasınlar. Şu an iki yakada iki best Avm; Ege Park ile Agora. Ve aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz.

Çeşme de sondan başlasak daha iyi. Sabaha karşı Kumrucu Şevki veya Hüseyin (Ilıca) çocukluğumuzun geçtiği mekanlardır. Eskiden Kemal Zorlu ve Ahmet San'ın işlettiği Disko 9.5 ve öncesi Çardak sonrası hep beraber gittiğimiz son mekan idi. Akşam üzeri Lokma yemeğe ve yatlara bakmaya Altınyunus Marina'daydık ama şimdilerde Çeşme Marina çok revaçta. Marina Müdürü Kemal Üniversiteden arkadaşımız çok da başarılı. Burada mekanlar kira vermiyor; Cirodan ödeme yapıyor ama 12 ay açık olmak zorunda. Bu da Alaçatı'ya alternatif yaratılmasını sağladı.

Alaçatı'yı Alaçatı yapan Rahmetle andığımız; Leyla Figen (Eşi Şevki Figen) /Belediye Başkanımız Muhittin Dalgıç ve Bilgin ağabey vizyonudur. Burada eşekler dolaşırken ilk butik oteller ve pazar ardından Eda Taşpınar ve surf aşkları da… Dondurma mı yesek yoksa incik boncuk mu alsak derken arayış içinde olan sosyete en son burada TUVAL de saf tutarak yemeklerini yemeğe başladı. Geldiğimiz nokta şu an 79 tane butik otel. Tabii bu bölgenin inşaat ağası kim mi? Veryeriler inşaat. Doğru zamanda doğru yerde olmayı hep beceren Alpan Veryeri ve kardeşi burada hala taş ev satmaya devam ediyor.

En işlek mekanlara bakacak olursak Öncel Öziçer'in Kedili Oteli -Hüsran Hanım'ın Sesil Oteli (Müze Otel)-Yaşlanmayan Zeynep Özişin Tash Oteli (İlk butik oteli ) buraya damgasını vuranlardan.

Bar olarak Öküz-Tren zekiliği sadece İzmirliler yapabilirdi. Ardından Tektekçi ve pek çok mekanda bu yıl size bilgi akışı sağlayacağım.

Çeşme; Çocukluğumuzda; Bernard ARCAS –Tolga Şınık– Hüsnü Baylav- Diana Arcas Jean Luca Raqusin - Hakan Örnekoğlu ve Turban Oteli demektir.

Muhteşem Plajda şimdi Shereton yanı 2. kapıdan denize girmeyenlere kuro denirdi. Akşam üzeri Nedim Demirağ mekanı Çardak'ta piyasa yapmak şart idi. Bereket Alaçatı Güzelleştirme Derneği Başkanı olarak Hüsnü bu güzelliklerin sürmesi için tüm gücüyle mücadelesini sürdürmekte. Bu arada Surf Virtizöü Hüsnü bir gün bize Frank Otto ve grubu ile sahneye nasıl çıktığını anlatır umarım. Bu arada Çeşme Shereton'un bölgeye olan katkısını unutmamak lazım. Adil Dilek ve İskender Dilek Hidayet günleri ardından bölgeye değer kazandırdılar. Burada aşçılar ustası Rahmi Usta ve Haluk Pamir olmasa bu kadar başarı yakalanır mı bilemiyorum.

Bildiğiniz üzere Çeşme'yi ilk keşfedenler Museviler. Neden? Rüzgarı... İlk kez yolu yaptıran da bakanlığı döneminde Işın Çelebi. Hatta aşırı eleştiri almıştı kendi yazlığına gidecek diye yol yaptırdı diye ama eleştiren herkes şimdi o otobanda.

Kırçiçeği sahibi Kemal İpbaşı'nı kutlamak lazım. Dost Pidecisi varken Nazilli'den kalkıp gelip Pideci açarak şubelerinden birini de Çeşme ahalisine ezogelin çorba ve lahmacun ne demek olduğunu kumru haricinde de Türk damak tadını temiz şekilde sunulabileceğini gösterdiği için.

Moralimizi bozmadan aydınlık günlere beraber gidebilmek ümidiyle...